Спірін, О. А. Вулиця Мілютенка : [іcторія вулиці]

 


Спірін, О. А. Вулиця Мілютенка : [іcторія вулиці] // Лісовий масив. - 2011. - серп. (№ 6). - С. 4 : фото.

 

Вулиця Мілютенка

Розташована в центральній частині Лісового масиву, починається від вулиці Кіото й закінчується вулицею Космонавта Волкова. Виникла в 60-х роках. Сучасну назву отримала 1966 року на честь відомого українського актора театру й кіно Д. Мiлютенка.

Мілютенко Дмитро Омелянович (1899 - 1966) народився в м. Слов'янськ Донецької області в багатодітній родині слюсаря. Участь у молодіжних концертах і спектаклях визначило його творчу долю. З 1923 р. він був зарахований у трупу театру ім. І. Франка. 31927 р. до 1936 р. працював у театрі «Березоль» (з 1934 р. Харківський театр ім. Т. Шевченка). З 1936 р. знову працює в київському театрі ім. І. Франка. Створив цілий ряд блискучих образів: Часник («У степах України», Міхур «Хазяїн», Блазень «Король Лір») та ін. Знімався на київській студії художніх фільмів. Д. Мілютенку присвячений художній фільм «Джерело для спраглих» (1965 р. реж. Ю. Ільєнко). Народний артист СРСР (1960 p.). Помер під час зйомок свого останнього фільму. Похований на Байковому цвинтарі.

Із самого початку планування й забудови вулиці на ній передбачалося спорудження ряду навчальних закладів, дитячих садків, культурно-побутових установ. Серед них:

Спеціалізована школа №189 з поглибленим вивченням англійської та німецької мов. Ця перша школа Лісового масиву була відкрита 1 вересня 1967 р. Сьогодні загальна чисельність учнів становить близько 900 чоловік (понад ЗО класів). У школі організоване профільне навчання учнів 10 і 11 класів за курсом «Машинопис і основи діловодства». Учні беруть активну участь у районних, міських олімпіадах, у роботі Малої академії наук. На базі школи активно працюють різноманітні спортивні секції й гуртки. Навчально-виховний процес у школі забезпечують понад 70 висококваліфікованих педагогів. За час роботи школа випустила близько 3,5 тисячі учнів, з них золотою медаллю нагороджені 37 чоловік, срібною - 57. Серед випускників школи: В'ячеслав Євстратенко - кількаразовий чемпіон і призер першості України з баскетболу в складі БК «Київ», капітан збірної України, кращий гравець 2002, 2003 років; Олександра Азарова - легкоатлетка, чемпіонка України з бігу на 5 км, кандидат у національну збірню з марафону; Наталя Козицька - віце-міс Києва 1994 p., віце-міс Україна 1995 p., учасниця конкурсу «Міс Всесвіт», естрадна співачка й ін.

Середня загальноосвітня школа № 192 з російською мовою навчання.

Початок роботи школи - 1976 рік. За більш ніж 35-літній період існування школи, тут вироблене основне кредо педагогічного колективу «Дитина має бути не лише учнем, а насамперед людиною з різноманітними інтересами, запитами, прагненнями». Виходячи із цього, цільове завдання школи - створення умов для розвитку творчої особистості вчителі й учня, формування й розвиток соціально зрілої, творчої особистості з чіткою громадянською позицією, почуттям національної свідомості, підготовленої до професійного самовираження. З першого класу учні вивчають російські, українські, англійські мови. Створенню сприятливих умов для навчання сприяють комп'ютерні класи, впровадження експериментального курсу «Комп'ютерна абетка», «Сходинки до інформатики». Школа підтримує партнерські зв'язки з низкою гімназій і середніх шкіл Російської Федерації, Представництвом Російського центру в Україні.

Економіко-правовий ліцей створений на базі середньої заочної загальноосвітньої школи №192 в 1997 році.

У ліцеї навчаються учні з 8 по 11 класи, усього близько 300 чоловік. Поряд із загальною середньою освітою в ліцеї особлива увага

приділяється базовому навчанню із проблем правознавства й економіки. Зокрема, поглиблено вивчаються такі спеціальні курси й факультативи, як введення в правознавство, введення в юридичні спеціальності, права людини й основи конституційного права України, основи цивільного, фінансового права, основи економічної теорії, основи логіки для юристів ін.

Випускники ліцею одержують свідоцтво про повну загальну середню освіту, сертифікати оператора обчислювальної техніки, молодшого бухгалтера. У ліцеї є учнівський парламент і свій президент, а також міністерства - науки, освіти, інформації, відпочинку, спорту й здорового способу життя. І це, безумовно, сприяє підготовці суспільно активних і освічених випускників ліцею.

На вулиці Мілютенка розташовано також єдина на Лісовому масиві установа культури - державне комунальне підприємство кінотеатр «Росія». Він був побудований в 1981 р., а в 2006 р. проведена його реконструкція. Сьогодні кінотеатр має два сучасні кінозали. Після ремонту відвідувачі кінотеатру мають можливість переглядати кінострічки, які вперше з'являються на екрані, а також світові прем'єри за ціною, що нижче, ніж у всіх інших кінотеатрах міста.

На цій вулиці знаходяться також ряд торгових центрів, банківських установ. Тут же є чотири дитячих садки (№№ 50, 301, 528, 569), школа дитячий садок «Світанок». У цих дошкільних закладах виховується близько 700 дітей, працюють понад 100 учителів-вихователів і близько 140 технічних співробітників.

Особлива гордість вулиці - люди, які винесли на своїх плечах усі тяготи Великої Вітчизняної війни. Серед них учасники багатьох бойових дій, орденоносці А. Ведмідь, М. Горбунов, Е. Гребінь, Л. Грушко, Ю. Каленич, П. Кириленко, Н. Костюк, Д. Кулинич, Т. Левченко, Н. Левін, Н. Малиновський, А. Петровський, К. Рибак, С. Скорий, Н. Смирнова, В. Ткач, Г. Циганов. У повоєнні роки багато жителів вулиці із честю й гідністю виконували інтернаціональний обов'язок у різних точках земної кулі. Серед них – В. Алещенко, М. Андрунь, С. Гітченко, С. Дробот, З. Іващенко, С. Касінов, Н. Костриця, В. Коцупал, В. Лойко, Л. Лойко, О. Міхєєва, А. Нагорний, Н. Сімаков, Г. Сімакова, О. Татаренков, О. Боягузов.

Серед жителів вулиці Мілютенка гідне місце посідає творча інтелігенція. У їхньому числі члени Національної Спілки письменників України прозаїк Валентина Єрмолова, поети Олександр Кабанов, В'ячеслав Маленький, Василь Осадчий, перекладач Марина Слов'янова, прозаїк і поет Юрій Шанін.

Спірін О.А.,

доктор історичних наук

 

 
Знайшли помилку у тексті?
Будь ласка, виділіть її  та натисніть Ctrl + Enter